KULIG SYLWESTROWY, POPOŁUDNIOWY W ISTEBNEJ z BIESIADĄ,KAPELĄ GÓRALSKĄ i ZABAWAMI
KULIG SYLWESTROWY, POPOŁUDNIOWY W ISTEBNEJ DO ŹRÓDEŁ RZEKI OLZY PRZEZ DOLINĘ GAŃCZORKI, FILIPIONKĘ w dniu 31.12.2024r., GODZ. 16:00-19:00 z BIESIADĄ, ŻYCZENIAMI ŚWIĄTECZNYMI PO GÓRALSKU i zabawami z KAPELĄ GÓRALSKĄ KARPACKIE ZBÓJE
Główne atrakcje imprezy: przepiękny, sylwestrowy kulig przez istebniański las, swojska kuchnia regionalna i napitek, regionalne klimaty, góralski klimat koliby, płonąca watra, animacja wodzireja / gawędziarza i kapeli góralskiej Karpackie Zbóje, super zabawy integracyjne z góralami i zbójnikami!
START: Godz. 16:00-19:00 (3 h)
Prosimy być 15 min wcześniej na miejscu.
Cena: Bilet normalny 185 zł / os. Bilet ulgowy dla dzieci do 12 roku życia 145 zł / os. Dzieci do lat 3 GRATIS bez świadczeń podczas kuligu siedzą na kolanach u rodziców.
Cena bazowa obejmuje: organizację kuligu, regionalne menu: chleb ze smalcem, ogórek kiszony z dębowej beczki, herbata z zielin, żurek zbójnicki, karczek z kapustą i ziemniakami, towarzystwo kapeli góralskiej KARPACKIE ZBÓJE, zabawy integracyjne w stylu zbójnickim, ubezpieczenie w SIGNAL IDUNA Polska S.A. w zakresie: Następstwa Nieszczęśliwych Wypadków (inwalidztwo i śmierć) 10.000 PLN, opiekę pilota wycieczek / przewodnika beskidzkiego, opłaty rezerwacyjne, podatek Vat.
MIEJSCE STARTU IMPREZY: parking ISTEBNA ZAOLZIE Istebna Zaolzie 1191
Dojazd do miejsca rozpoczęcia kuligu: W Istebnej jest jedyna stacja benzynowa ORLEN. Na skrzyżowaniu skręcamy w drogę która poprowadzi nas obok HOTELU ZAGROŃ i wyciągów narciarskich ZAGROŃ (mijamy to miejsce po prawej stronie drogi). Jedziemy dalej cały czas prosto asfaltową drogą przez las, mijamy wyciągi narciarskie ZŁOTY GROŃ (to miejsce mijamy po prawej stronie drogi) i ciągle jedziemy prosto aż do końca doliny mijając DOMKI ALPEJSKA WIOSKA (znajdują się po lewej stronie drogi) i za 200 metrów znajduje się nasz parking z którego rozpoczynamy kulig.
DLA KOGO PRZEZNACZONA JEST OFERTA KULIGU: korporacje, firmy, grupy zorganizowane, przyjaciele, rodziny z dziećmi, osoby przebywające w hotelach / kwaterach / gospodarstwach agroturystycznych / domkach w Koniakowie, Istebnej, Jaworzynce podczas pobytu świąteczno - sylwestrowego.
CZAS PRZEJAZDU KULIGIEM: ok. 60 min.
INFORMACJE TECHNICZNE:
* W godzinach wieczornych proponujemy kuligi z pochodniami / fakłami;
* Sanie / zaprzęgi konne / wozy taborowe wyposażone są w koce do okrycia się przed mrozem i wiatrem;
* Bardzo prosimy o kulturalne zachowanie podczas imprezy.
DODATKOWO PŁATNE MENU (np. oscypki z grilla z żurawiną, bigos, kwaśnica itp.), INNE ATRAKCJE (pochodnie, kapela góralska, wodzirej / gawędziarz, DJ, fotobudka na kuligu i wiele innych), ALKOHOL (grzane wino, grzane piwo, herbata z prądem itp.) MOŻNA ZAREZERWOWAĆ Z LINKU PONIŻEJ (wklej poniższy link do przeglądarki internetowej i zarezerwuj dodatkowe świadczenia ON-LINE - to takie proste).
kuligiwbeskidach. pl/kategorie_kuligi/dodatkowe-atrakcje-na-kuligu/
OPIS TRASY KULIGU:
Beskidy dzięki wspaniałej, nieskażonej przyrodzie, oraz niezwykłemu ukształtowaniu terenu, zachęcają turystów do odwiedzin. Jeśli zdecydują się Państwo na wypoczynek w tym przepięknym regionie, serdecznie zapraszamy do Istebnej. Istebna leży na SZLAKU ZBÓJNIKÓW KARPACKICH. To idealne miejsce do zorganizowania kuligu z wieloma atrakcjami w zbójnickiej kolibie / karczmie góralskiej / chacie grillowej na polanie koło istebniańskiego lasu. Gwarantujemy niezapomniane chwile z naszą kapelą Karpackie Zbóje.
Będzie wesoło, będą tańce i śpiewy, wesołe zabawy i koncert muzyki góralskiej! Zapraszamy Państwa do spędzenia niepowtarzalnych chwil z Firmą KULIGI W BESKIDACH na kuligu z biesiadą w Istebnej do źródeł rzeki Olzy (najpiękniejsza, najdłuższa i najbardziej dzika trasa kuligowa w Beskidach).
Dogodny dojazd dla samochodów i autokarów ułatwia organizację kuligów dla grup w tym miejscu. Po zajęciu miejsc na zaprzęgach kulig rusza przez tereny leśne. Długość trasy kuligowej to 8 km, czas trwania kuligu w obie strony ok. 1 godz. Jadąc tą unikatową trasą można podziwiać piękno beskidzkiego lasu, rozkoszować się zapierającymi dech w piersiach widokami.
Pęd koni, rozwiane grzywy koni, dzwonki, niesamowity wiatr na twarzy który daje poczucie ogromnej wolności i swobody, muzyka góralska, gawędy starego bacy wprawią Cię w wyjątkowo dobry nastrój! Miła atmosfera palącego się ogniska w góralskiej chacie grillowej lub na polanie obok chaty, wyśmienita regionalna kuchnia pozostaną na długo w Waszej pamięci!
Organizujemy kuligi do źródeł rzeki OLZY, przez bosko piękną Dolinę Gańczorki, dolinę potoku Janoszka (Janoska), Filipionkę z ogniskiem w chatce góralskiej / kolybie, w której mogą Państwo zorganizować imprezę dla firmy, rodziny, znajomych, zjeść specjały kuchni góralskiej. Trasa kuligu wiedzie przez cudowną Dolinę Gańczorki, Filipionkę (779 m n.p.m.) nieopodal Pasma Baraniej Góry.
Zabierzemy Was saniami lub wozami na kołach / bryczkami (w razie braku śniegu) prosto pod drzwi naszej kolyby, a później możecie się delektować ciepłem przy naszym ognisku popijając grzańca i zajadając swojską kiełbasę prosto z ogniska (opcja dodatkowo płatna). Mamy dla Was przygotowane jeszcze inne atrakcje i tradycyjne, regionalne pyszności!
Od 17 lat zajmujemy się organizacją magicznych kuligów doliną GAŃCZORKI. Gwarantujemy Wam niezapomnianą przejażdżkę zaprzęgami konnymi, piękną zimową scenerię, smaczną kuchnię regionalną, niezapomniane wrażenia oraz świetną zabawę z naszą kapelą góralską KARPACKIE ZBÓJE.
60-minutowa, wspaniała przygoda na kuligu to jedna z przyjemniejszych form spędzania czasu wolnego w okresie zimowym w obcowaniu z przyrodą z możliwością podziwiania lasów beskidzkich z dala od zgiełku i codziennej rutyny. Wieczorową porą kulig rozświetlają pochodnie (opcja dodatkowo płatna) a brygada zbójnicka i drużyna rekonstrukcyjna KARPACKIE ZBÓJE zadba o dodatkowe emocje podczas imprezy.
Gańczorka (910 m n.p.m.) to wyraźny, prawie w całości porośnięty lasem szczyt w Paśmie Baraniej Góry i Skrzycznego w Beskidzie Śląskim. Grzbietem Beskidu Śląskiego przez szczyt Gańczorki biegła dawna granica między księstwami cieszyńskim (na zachodzie) i oświęcimskim (na wschodzie), później między księstwem cieszyńskim a Rzecząpospolitą, następnie między austriackim Śląskiem i Galicją. Z punktu widzenia etnograficznego linia ta oddziela Śląsk Cieszyński (na zachodzie) od Małopolski (Żywiecczyzny) na wschodzie. Grzbietem Gańczorki biegnie granica między miejscowościami Istebna (powiat cieszyński) i Kamesznica (powiat żywiecki).
Teren ten usiany jest przepięknymi wychodniami piaskowców, tworzących pod samym wierzchołkiem wychodnię skalną z niewielką jaskinią, znaną pod nazwą Jaskini w Gańczorce (Groty w Gańczorce). Jaskinię stanowi jeden prosty korytarz, za którym znajduje się mała salka. Z jej północno-zachodniego krańca odchodzi na północ ciasny korytarzyk. Jaskinia jest sucha, oświetlona w partiach wstępnych. Powstała w wyniku erozji wodnej. Według podań miejsce to było słynną kryjówką okolicznych zbójników wyjętych spod prawa, którzy mieli tutaj swoje obozowisko i stąd planowali śmiałe napady zbójnickie na bogate dwory szlacheckie po Śląskiej i Małopolskiej stronie. Inne podania mówią, że miejsce to było słynnym miejscem straceń złoczyńców i zbójników o czym wspominał w połowie lat 30. XX w. istebniański proboszcz, ksiądz Emanuel Grim.
Nazwa Filipionki z kolei związana jest z maleńkim osiedlem w Istebnej (jedno tylko gospodarstwo) na polanie Filipionka nad doliną Olzy. Niedaleko Filipionki, pod samym szczytem wzniesienia, znajduje się duża wychodnia skalna. Wychodnia ma formę długiego na ok. 80 m ciągu ambon skalnych, niekiedy rozwiniętych piętrowo w dwóch poziomach, o wysokości do ok. 10 m. Stanowi ona czoło wychodzących tu na powierzchnię piaskowców i zlepieńców. W ścianach wychodni, zwłaszcza przy ich podnóżu znajduje się wiele szczelin fliszu karpackiego, głębokich nisz, kominków itp. Wedle miejscowych podań i legend w tym właśnie miejscu była kryjówka groźnych beskidzkich zbójników, którzy zakopali tutaj legendarne skarby, które czekają na szczęśliwego znalazcę do dnia dzisiejszego.
Ze względu na zróżnicowaną wysokościowo trasę przejazd jest niezwykle atrakcyjny (szybka i wolniejsza jazda). Trasa kuligu jest bardzo atrakcyjna turystycznie i krajobrazowo, przebiega przez piękne miejsca widokowe. Podczas jazdy wozami / zaprzęgami / sańmi doliną w cieniu szczytu Gańczorka (909 m n.p.m.) który swoją nazwę według lokalnego podania, zawdzięcza pewnemu garncarzowi (w miejscowej gwarze: gańczorza), który miał tutaj mieszkać w samotności, można podziwiać występujący na naszym terenie świerk istebniański znany na całym świecie jako najlepszy surowiec rezonansowy do wyrobu instrumentów lutniczych. Trasa usytuowana jest w miejscach widokowych, gdzie turysta może podziwiać piękno szumiącego potoku Olza z krystalicznie czystą wodą oraz lasy, które są chlubą naszych Beskidów.
Nazwa rzeki pochodzi od staroeuropejskiej nazwy „Aliga”, związanej z wodą i wilgocią, ale także z wydzielaniem woni (być może chodziło o rzekę wydzielającą zapach, a więc np. błotnistą, bagnistą). Pełne uroku kuligi po beskidzkich bezdrożach są nie lada atrakcją.
To właśnie w Istebnej biją źródła rzeki Olzy pod Gańczorką i Karolówką, na zachodnich stokach grzbietu Beskidu Śląskiego, na wysokości 840 880 m n.p.m. Pierwsze 16 km biegu rzeki Olzy znajduje się na terenie Istebnej, w granicach Polski.
Olza i jej źródła zajmują poczesne miejsce w kulturze duchowej mieszkańców Śląska Cieszyńskiego. Pieśń "Płyniesz Olzo po dolinie", do której słowa ułożył Jan Kubisz, pochodzący z położonej nad tą rzeką wsi.
OPIS MIEJSCA IMPREZY:
Nasza karczma / koliba / chata grillowa jest zlokalizowana blisko istebniańskiego lasu w Dolinie rzeki Olzy. Do dyspozycji naszych Gości oddajemy miejsce na ognisko i drewniane ławostoły. Jest też WC. Prawdziwa domowa kuchnia, urozmaicony jadłospis, oraz miła obsługa sprawią, że poczujecie prawdziwą góralską gościnę! Zadzwońcie do nas, a my zajmiemy się całą resztą. Dołożymy wszelkich starań, aby ta zima została otulona ciepłą, góralską atmosferą. Do zobaczenia!
JAK WYGLĄDAĆ BĘDZIE ANIMACJA KAPELI GÓRALSKIEJ KARPACKIE ZBÓJE / WODZIREJA / GAWĘDZIARZA?
Będzie okazja by pośpiewać, potańczyć i napić się zbójeckiej okowitki z prawdziwymi góralami! Hej! Na początek gawędziarz / wodzirej gawedziarz. eu / wodzirej. biz wita zacnych gości za pomocą góralskich metod - ukłonem i dobrym słowem a następnie zaprasza do zabawy oraz na zbójeckie przypowieści przeplatane konkursami tematycznymi na góralską nutę.
Podczas imprezy możliwe do przeprowadzenia konkurencje zbójeckie:
-specjalne przywitanie zacnych Gości palicą przez zbójnika;
-nauka tańców góralskich;
-góralskie opowieści oraz rubaszne gadki;
-konkursy na spryt, refleks i siłę: góralskie narty, Strong Man, spacer
farmera, łowijka włócki na cas, turniej przecinani drewnianego pnioka,
obieranie ziemniaków na czas dla kobiet, wbijanie gwoździ do pnioka,
wyrywanie gwoździ, przeciąganie liny,
-dmuchanie po góralsku;
-góralski rock&roll;
-taniec z gazdami – w trakcie muzyki pary tańczą na dużych obrusach,
które w trakcie zabawy są składane na coraz mniejsze części tak że w
rezultacie partner musi wziąć partnerkę na ręce;
-baciarowska integracja – taniec tańczony po kole. Podajemy wałek
sąsiadowi bez użycia rąk, trzymając go pod brodą, potem pod pachą, potem
miedzy udami itp.;
-mietlorz – są dwa rzędy chłopcy i dziewczęta, rzędy stają naprzeciw
siebie. Chłopaków jest o jednego więcej niż kobiet, a ten dodatkowy pan
stoi a środku z miotłą i jest mietlorzem. Póki muzyka gra wolno wszyscy
tańczą w miejscu, jak muzyka zaczyna grać szybko, chłopcy lecą do
dziewczyn, ale jeden zawsze zostaje bez pary i przejmuje role mietlorza;
-ujek z Ameryki – goście ubierają się i tańczą w śmiesznych ubraniach
wylosowanych z gazdowskiego worka rozmaitości;
-quiz znajomości gwary góralskiej;
-nauka góralskiej piosenki;
-wspólny taniec z góralami (polki i walczyki) – górale proszą gości do
tańca;
-strzelanie z bata;
-wspólne śpiewanie;
-chusteczka haftowana po zbójecku;
-granie na trąbicie;
-nauka władania cepem;
-tańce, hulanki i swawole;
-dla najwytrwalszych chrzest góralski, pasowanie na zbójnika i golyni w
dybach!
Co do zabaw to sami wybierzemy te które najlepiej będą nadawały się do
realizacji podczas waszej imprezy.
UWAGA: Przy mniejszej ilości osób zamiast kapeli góralskiej KARPACKIE ZBÓJE Skontaktuj się będzie animacja wodzireja / gawędziarza.
PROGRAM KULIGU:
*Przyjazd na parking w Istebnej;
*Usadzamy Państwa na zaprzęgach konnych;
*Kulig przez przepiękny istebniański las do źródeł rzeki Olzy;
*Biesiada góralska z regionalnym napitkiem i jadłem w towarzystwie kapeli góralskiej Karpackie Zbóje lub wodzireja / gawędziarza;
*Powrót na parking i zakończenie imprezy.
DZWOŃ I REZERWUJ JUŻ TERAZ!!!
INFOLINIA + 48 5 3 1 5 5 7 0 8 6
e-mail: biuro@kuligiwbeskidach. pl
www. kuligiwbeskidach .pl
Szczegóły oraz inne oferty imprez kuligowych w Beskidach znajdziesz na
naszych profilach społecznościowych:
FACEBOOK: facebook. com/KuligiwBeskidach/
ISTAGRAM: instagram. com/kuligi_w_beskidach/
TIKTOK: t iktok. com/@kuligiwbeskidach
Poniżej link do naszego kanału YouTube, gdzie znajdziecie setki filmów z
naszych imprez:
YOUTUBE
https:// tiny. pl/wt4vw
INFORMACJE DODATKOWE:
BARDZO PROSIMY O OBOWIĄZKOWE ZAPOZNANIE SIĘ Z REGULAMINEM NASZYCH IMPREZ
KULIGOWYCH.
kuligiwbeskidach. pl/regulamin
PONIŻEJ LINK DO WARUNKÓW UCZESTNICTWA, REGULAMINU KULIGÓW, OŚWIADCZENIA
O POLITYCE PRYWATNOŚCI ORAZ OŚWIADCZENIE COVID:
kuligiwbeskidach. pl/wazne-dokumenty/
NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA PRZEZ NASZYCH KLIENTÓW I NASZE ODPOWIEDZI
PONIŻEJ W LINKU:
kuligiwbeskidach. pl/najczesciej-zadawane-pytania/
Pytomy Wos piyknie na KULIG SYLWESTROWY, POPOŁUDNIOWY z biesiadą z kapelą góralską KARPACKIE ZBÓJE w Istebnej!
Chybojcie ku nom i bydźcie s nami, beskidzkimi góralami. Bedom tańce, swawole, góralska muzyka, zbójecka watra, radość, śleboda i beskidzkie wierchy! Kozdy z Wos jak zbójnik będzie sie musioł wykozać sprytem, inteligencjom, sprawnościom fizycnom i łodwagom. Tak zeby ze swoim łupem, plecokiem pełnym wrażeń, wrócił scośliwy ku chałupie! Hej!
Napisz do organizatora
Lokalizacja
Opinie
Ta oferta nie posiada jeszcze opinii. Dodaj pierwszą.