KULIG SYLWESTROWY POPOŁUDNIOWY ISTEBNA Z KUBALONKI Z KAPELĄ GÓRALSKĄ I BIESIADĄ
KULIG SYLWESTROWY POPOŁUDNIOWY Z KUBALONKI W KIERUNKU STECÓWKI z KAPELĄ GÓRALSKĄ KARPACKIE ZBÓJE, zabawami w stylu zbójnickim w terminie 31.12.2024r., GODZ. 16:00-19:00 z BIESIADĄ z regionalnym jadłem i napitkiem
Główne atrakcje imprezy: przepiękny, sylwestrowy kulig przez istebniański las, swojska kuchnia regionalna, folkowe klimaty, góralski klimat koliby / karczmy, kapela góralska Karpackie Zbóje, super zabawy integracyjne z góralami i zbójnikami!
START: Godz. 16:00-19:00 (3 h)
Prosimy być 15 min wcześniej na miejscu.
Cena: Bilet normalny 185 zł / os. Bilet ulgowy dla dzieci do 12 roku życia 145 zł / os. Dzieci do lat 3 GRATIS bez świadczeń podczas kuligu siedzą na kolanach u rodziców.
Cena bazowa obejmuje: organizacja kuligu, regionalne menu: chleb ze smalcem, ogórek kiszony z dębowej beczki, herbata z zielin, żurek zbójnicki, karczek z kapustą i ziemniakami, towarzystwo kapeli góralskiej KARPACKIE ZBÓJE, zabawy integracyjne w stylu zbójnickim, ubezpieczenie w SIGNAL IDUNA Polska S.A. w zakresie: Następstwa Nieszczęśliwych Wypadków (inwalidztwo i śmierć) 10.000 PLN, opiekę pilota wycieczek / przewodnika beskidzkiego, opłaty rezerwacyjne, podatek Vat.
MIEJSCE STARTU KULIGU: Parking na Przełęczy Kubalonka (na pograniczu Wisły i Istebnej), przy trasach biegowych COS (Centralnego Ośrodka Sportu). Parking ten jest dodatkowo płatny dla samochodów, busów i autokarów. Z aktualnym cennikiem parkingu zapoznacie się na miejscu u parkingowego.
UWAGA: możliwy dojazd w to miejsce od USTRONIA i WISŁY lub SZCZYRKU albo też od strony MILÓWKI. Z racji wielkich korków prosimy wyjechać zdecydowanie wcześniej, gdyż trasy dojazdowe w miejsce naszego kuligu mogą być zakorkowane. Dogodny dojazd dla samochodów i autokarów w tym miejscu ułatwia organizację kuligów dla dużych grup. Po zaparkowaniu samochodu / busa / autokaru na dużym parkingu zlokalizowanym na Przełęczy Kubalonka nasi pracownicy ubrani w kurtki z napisem KULIGI W BESKIDACH (ORGANIZATOR) zaprowadzą Was do stojących nieopodal zaprzęgów konnych.
DLA KOGO PRZEZNACZONA JEST OFERTA KULIGU: korporacje, firmy, grupy zorganizowane, przyjaciele, rodziny z dziećmi, single, seniorzy, dzieci, młodzież.
UWAGA: W Istebnej (KUBALONKA – STECÓWKA) dysponujemy 20 zaprzęgami konnymi (każdy na 10/12/15 osób). Jednorazowo jesteśmy w stanie przewieźć do 200 osób na raz.
CZAS PRZEJAZDU KULIGIEM: ok. 60 min.
INFORMACJE TECHNICZNE:
* W godzinach wieczornych proponujemy kuligi z pochodniami / fakłami;
* Sanie / zaprzęgi konne / wozy taborowe wyposażone są w koce do okrycia się przed mrozem i wiatrem;
* Bardzo prosimy o kulturalne zachowanie podczas imprezy.
DODATKOWO PŁATNE MENU (np. oscypki z grilla z żurawiną, bigos, kwaśnica itp.), INNE ATRAKCJE (pochodnie, kapela góralska, wodzirej / gawędziarz, DJ, fotobudka na kuligu i wiele innych), ALKOHOL (grzane wino, grzane piwo, herbata z prądem itp.) MOŻNA ZAREZERWOWAĆ Z LINKU PONIŻEJ (wklej poniższy link do przeglądarki internetowej i zarezerwuj dodatkowe świadczenia ON-LINE - to takie proste).
kuligiwbeskidach. pl/kategorie_kuligi/dodatkowe-atrakcje-na-kuligu/
OPIS MIEJSCOWOŚCI I TRASY KULIGU:
Beskidy dzięki wspaniałej, nieskażonej przyrodzie, oraz niezwykłemu ukształtowaniu terenu, zachęcają turystów do odwiedzin. Jeśli zdecydują się Państwo na wypoczynek w tym przepięknym regionie, serdecznie zapraszamy do Istebnej na Przełęcz KUBALONKA. Istebna leży na SZLAKU ZBÓJNIKÓW KARPACKICH. To idealne miejsce do zorganizowania kuligu z wieloma atrakcjami. Gwarantujemy niezapomniane chwile!
Zapraszamy na zimowe i letnie kuligi na Kubalonce, kuligi rodzinne, kuligi dla dużych grup, kuligi dla firm i korporacji, kuligi dla szkół z Przełęczy Kubalonka na Stecówkę, przez Szarculę i z powrotem.
Kubalonka (761 m n.p.m.) to przełęcz w Beskidzie Śląskim, która oddziela Pasmo Stożka i Czantorii od Pasma Baraniej Góry i Skrzycznego. Przez przełęcz prowadzi droga wojewódzka nr 941 z Wisły do Istebnej. Na samej przełęczy odgałęzia się od niej wąska droga powiatowa, która przez przełęcz Szarculę schodzi koło Zameczku Prezydenckiego na Zadnim Groniu w Wiśle. Nazwa przełęczy (podobnie jak szczytu i przysiółka Kubalonka) pochodzi on nazwiska Kubala. Niejaki Mathes Kubala był wspominany w urbarzu Komory Cieszyńskiej w 1722 r. Do dziś w Istebnej jest „plac” Kubalowie (miejsc. Kubale), na którym mieszkali protoplaści rodu.
Po zajęciu miejsc na saniach lub wozach kulig rusza w kierunku Stecówki. Trasa wiedzie przez tereny leśne, częściowo granią co zapewnia niezapomniane widoki i klimat przejazdu. Proponujemy Państwu trasę kuligową o długości około 5 km. Malownicza trasa kuligu wiedzie pograniczem Istebnej i Wisły.
Trasa kuligu w Beskidzie Śląskim urzeka beskidzkimi panoramami zarówno zimą jak i latem. Jadąc tą panoramiczną trasą możemy podziwiać "beskidzkie sekwoje" - świerki istebniańskie wysokie nawet na 54 metry! Przy mroźnej i słonecznej zimowej pogodzie można zobaczyć z tej trasy kuligowej szczyty Małej Fatry na Słowacji, gdzie w Terchowej urodził się najsłynniejszy karpacki zbójnik Juraj Janosik.
Czas przejazdu kuligiem w jedną stronę to około 30 min, powrót zajmie nam ok. 30 min. Ze względu na zróżnicowaną wysokościowo trasę przejazd kuligiem jest niezwykle atrakcyjny (szybka i wolniejsza jazda). Jadąc zaprzęgami konnymi widać jak na dłoni masyw Baraniej Góry (1220 m.n.p.m.) z którego wypływają potoki Białej i Czarnej Wisełki, które po zasileniu wodami potoku Malinów tworzą największa polską rzekę - Wisłę, która jest symbolem Polski i która wpada do Morza Bałtyckiego.
Barania Góra była w dawnych czasach zbójeckim matecznikiem. Tutaj ukrywało się wielu groźnych beskidzkich zbójników. Legendy mówią, że po dziś dzień można znaleźć wiele śladów związanych ze zbójnikami (jamy, pieczary w których się ukrywali, zbójeckie zagony, tajemnicze malowidła naskalne, zbójeckie skarby).
Pęd koni, palące się pochodnie, dźwięk dzwonków, muzyka beskidzka wprawią Was w nastrój góralskiego klimatu, który dodatkowo uświetni miła atmosfera palącego się ogniska. Podczas imprezy czeka nas szalony występ kapeli góralskiej KARPACKIE ZBÓJE z góralskimi śpasami czyli z zabawami w stylu góralskim, doskonały catering pełny regionalnych smakołyków. Zapraszamy do skosztowania naszych wyjątkowych specjałów podczas wieczorku góralskiego oraz do wspólnej zabawy przy dźwiękach góralskiej muzyki. Atmosfera jest niesamowita, a czas spędzony przy ognisku i śpiewie przeniesie Was w magiczny świat góralskich tradycji.
Bardzo często grupy zorganizowane zamawiają dodatkowo u nas dodatkowo pieczonego prosiaka z kaszą i kapustą kiszoną, pieczonego barana lub jagnię, świńską kitę wieprzową z ziemniaczkami puree oraz kapustą kiszoną / zasmażaną, oscypka z grilla z żurawiną, swojskie kiełbaski z grilla, karczek z grilla, bigos zbójnicki, kwaśnicę po zbóju lub żurek zbójnicki, żebroczkę (specjał lokalny) czy chleb ze szpyrkami.
To co wyróżnia to miejsce to regionalne, swojskie jadło, muzyka góralska i wyjątkowy klimat miejsca. Oferta kuligów z Kubalonki w kierunku Stecówki przeznaczona jest dla osób indywidualnych, firm, korporacji, szkół oraz grup zorganizowanych od 12 do 200 osób.
Iskrząca się zbójnicka watra, folkowy klimat imprezy dodadzą charakteru tej imprezie. Nasza kapela góralska KARPACKIE ZBÓJE zagra i zaśpiewa na żywo i rozkręci każde towarzystwo nawet przy ostrym mrozie. Nasza kapela góralska zorganizuje dla Was koncert muzyki góralskiej i folkowej, szybki kurs tańców góralskich m.in. hajduka i zbójnickiego, góralskie śpasy, gawędy starego bacy, kawały i anegdoty o zbójnikach i góralach, prezentację i pokaz gry na unikatowych, ludowych instrumentów muzycznych, różnego rodzaju konkurencje dla grup (wbijanie gwoździ do gnata, biegi na nartach góralskich itp.).
Kulig na Stecówkę możemy wzbogacić o SNOWTUBING oraz jazdę skuterami śnieżnymi na dużej polanie obok schroniska lub pełną imprezę rekreacyjną z wieloma zabawami na śniegu.
Stecówka (760 m n.p.m.) to część miejscowości Istebna w Beskidzie Śląskim. Położona jest na rozległej polanie, opadającej ku południowi z grzbietu biegnącego od Karolówki. Na zachód, w stronę Kubalonki z polany obok schroniska można obejrzeć najpiękniejszą panoramę górską, gdzie nad doliną rzeki Olzy zobaczymy takie góry jak Złoty Groń oraz górę Ochodzita. Kilkaset metrów na północ od Stecówki oraz czerwonego szlaku turystycznego w zalesionej dolinie płynie krystalicznie czysty potok Czarna Wisełka.
Nazwa Stecówki wywodzi się od niejakiego Steca, prawdopodobnie właściciela polany i pierwszego na niej osadnika, wzmiankowanego w 1788. W 1934 powstało tu prywatne schronisko turystyczne Michała Legierskiego. W latach 1956–1958 dzięki pracy miejscowych górali wybudowano tu drewniany kościółek pod wezwaniem Matki Bożej Fatimskiej, zdobiony pracami twórców z Istebnej: Jana Wałacha, Ludwika Konarzewskiego juniora, Teresy Stankiewicz, Józefa Bocka, Jana Krężeloka i innych. Z polany rozpościera się widok na otoczenie Istebnej. Przebiega tędy czerwony Główny Szlak Beskidzki oraz pętla beskidzka Szlaku Architektury Drewnianej.
OPIS MIEJSCA IMPREZY
Na śródleśnej polanie w pięknej beskidzkiej wsi - ISTEBNA, wśród lasów, gór i potoków rozlokowana jest przepiękna góralska koliba z drewna / karczma góralska, w której znajduje się palenisko i wygodne drewniane ławostoły, parkiet do tańców oraz WC. Przy kolybie / karczmie góralskiej znajduje się polana gdzie możemy rozpalić ogniska, zorganizować namiot z pełną infrastrukturą nawet dla dużych grup. Możemy zorganizować tutaj zajęcia sportowe, jazdę skuterami śnieżnymi i inne aktywności. Koliba / karczma góralska stanowi przytulne miejsce w góralskim stylu. Wystrój karczmy góralskiej / koliby jest typowo regionalny, istebniański. Właściciele obiektu są bardzo serdeczni i serwują wyborną regionalną kuchnię.
JAK WYGLĄDAĆ BĘDZIE ANIMACJA KAPELI GÓRALSKIEJ KARPACKIE ZBÓJE / GAWĘDZIARZA / WODZIREJA?
Będzie okazja by pośpiewać, potańczyć i napić się zbójeckiej okowitki z prawdziwymi góralami! Hej! Na początek gawędziarz / wodzirej gawedziarz. eu / wodzirej. biz wita zacnych gości za pomocą góralskich metod - ukłonem i dobrym słowem a następnie zaprasza do zabawy oraz na zbójeckie przypowieści przeplatane konkursami tematycznymi na góralską nutę.
Podczas imprezy możliwe do przeprowadzenia konkurencje zbójeckie:
-specjalne przywitanie zacnych Gości palicą przez zbójnika;
-nauka tańców góralskich;
-góralskie opowieści oraz rubaszne gadki;
-konkursy na spryt, refleks i siłę: góralskie narty, Strong Man, spacer
farmera, łowijka włócki na cas, turniej przecinani drewnianego pnioka,
obieranie ziemniaków na czas dla kobiet, wbijanie gwoździ do pnioka,
wyrywanie gwoździ, przeciąganie liny,
-dmuchanie po góralsku;
-góralski rock&roll;
-taniec z gazdami – w trakcie muzyki pary tańczą na dużych obrusach,
które w trakcie zabawy są składane na coraz mniejsze części tak że w
rezultacie partner musi wziąć partnerkę na ręce;
-baciarowska integracja – taniec tańczony po kole. Podajemy wałek
sąsiadowi bez użycia rąk, trzymając go pod brodą, potem pod pachą, potem
miedzy udami itp.;
-mietlorz – są dwa rzędy chłopcy i dziewczęta, rzędy stają naprzeciw
siebie. Chłopaków jest o jednego więcej niż kobiet, a ten dodatkowy pan
stoi a środku z miotłą i jest mietlorzem. Póki muzyka gra wolno wszyscy
tańczą w miejscu, jak muzyka zaczyna grać szybko, chłopcy lecą do
dziewczyn, ale jeden zawsze zostaje bez pary i przejmuje role mietlorza;
-ujek z Ameryki – goście ubierają się i tańczą w śmiesznych ubraniach
wylosowanych z gazdowskiego worka rozmaitości;
-quiz znajomości gwary góralskiej;
-nauka góralskiej piosenki;
-wspólny taniec z góralami (polki i walczyki) – górale proszą gości do
tańca;
-strzelanie z bata;
-wspólne śpiewanie;
-chusteczka haftowana po zbójecku;
-granie na trąbicie;
-nauka władania cepem;
-tańce, hulanki i swawole;
-dla najwytrwalszych chrzest góralski, pasowanie na zbójnika i golyni w
dybach!
Co do zabaw to sami wybierzemy te które najlepiej będą nadawały się do
realizacji podczas waszej imprezy.
UWAGA: Przy mniejszej ilości osób zamiast kapeli góralskiej KARPACKIE ZBÓJE Skontaktuj się będzie animacja wodzireja / gawędziarza.
PROGRAM KULIGU:
* Przyjazd na parking na Przełęczy Kubalonka;
* Usadzamy Państwa na saniach / wozach;
* Kulig przez przepiękny istebniański las w kierunku Stecówki;
* Biesiada góralska z regionalnym napitkiem i jadłem w towarzystwie kapeli góralskiej Karpackie Zbóje lub wodzireja / gawędziarza;
* Przejazd powrotny kuligiem na parking;
* Zakończenie imprezy.
DZWOŃ I REZERWUJ JUŻ TERAZ!!!
INFOLINIA + 48 5 3 1 5 5 7 0 8 6
e-mail: biuro@kuligiwbeskidach. pl
www. kuligiwbeskidach .pl
Szczegóły oraz inne oferty imprez kuligowych w Beskidach znajdziesz na
naszych profilach społecznościowych:
FACEBOOK: facebook. com/KuligiwBeskidach/
ISTAGRAM: instagram. com/kuligi_w_beskidach/
TIKTOK: t iktok. com/@kuligiwbeskidach
Poniżej link do naszego kanału YouTube, gdzie znajdziecie setki filmów z
naszych imprez:
YOUTUBE
https:// tiny. pl/wt4vw
INFORMACJE DODATKOWE:
BARDZO PROSIMY O OBOWIĄZKOWE ZAPOZNANIE SIĘ Z REGULAMINEM NASZYCH IMPREZ
KULIGOWYCH.
kuligiwbeskidach. pl/regulamin
PONIŻEJ LINK DO WARUNKÓW UCZESTNICTWA, REGULAMINU KULIGÓW, OŚWIADCZENIA
O POLITYCE PRYWATNOŚCI ORAZ OŚWIADCZENIE COVID:
kuligiwbeskidach. pl/wazne-dokumenty/
NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA PRZEZ NASZYCH KLIENTÓW I NASZE ODPOWIEDZI
PONIŻEJ W LINKU:
kuligiwbeskidach. pl/najczesciej-zadawane-pytania/
Pytomy Wos piyknie na KULIG SYLWESTROWY, POPOŁUDNIOWY z kapelą góralską KARPACKIE ZBÓJE i z biesiadą w Istebnej!
Chybojcie ku nom i bydźcie s nami, beskidzkimi góralami. Bedom tańce, swawole, góralska muzyka, zbójecka watra, radość, śleboda i beskidzkie wierchy! Kozdy z Wos jak zbójnik będzie sie musioł wykozać sprytem, inteligencjom, sprawnościom fizycnom i łodwagom. Tak zeby ze swoim łupem, plecokiem pełnym wrażeń, wrócił scośliwy ku chałupie! Hej!
Napisz do organizatora
Lokalizacja
Opinie
Ta oferta nie posiada jeszcze opinii. Dodaj pierwszą.