Podczas gdy ludzie hucznie świętują nadejście Nowego Roku wystrzeliwując piękne fajerwerki, psy zazwyczaj nie są tak zachwycone tymi obrazami i dźwiękami. Wiele psów reaguje na hałas i migotanie sztucznych ogni skomleniem, dyszeniem, drżeniem, piszczeniem, a w ekstremalnych sytuacjach ucieczką i pędzeniem na oślep. Jak sprawić zatem, aby nasze pupile przestały bać się sztucznych ogni i zapewnić im spokój i radość spędzania Sylwestra z nami?
Co czują zwierzęta podczas Sylwestra?
Niezliczona ilość detonowanych o północy fajerwerków rozjaśniających niebo i towarzyszący im charakterystyczny dźwięk są przerażające, a mogą być i niebezpieczne dla naszych czworonogów i innych domowych zwierząt.
Nie bez powodu podczas Sylwestra zwierzęta dziwnie się zachowują, biegają tam i z powrotem, chowają się po kątach czy stają się agresywne lub apatyczne. Dla większości zwierząt Sylwester to najbardziej stresująca noc w roku. Domowe zwierzęta szybko przyzwyczajają się do normalnego, typowego przebiegu dnia, zwykle na każdą sytuację nietypową, odmienne nasze zachowanie, reagują negatywnie, stresują się czy boją. Taką sytuacją jest Sylwester, który można porównać jedynie do silnej burzy. O północy obserwujący nasze „dziwne” zachowanie zwierzak bez wątpienia będzie przerażony, na dodatek zza ścian dochodzić będą odgłosy fajerwerków, huki, grzmoty jednocześnie rozjaśniające całe niebo. Większość zwierząt w takiej sytuacji zaczyna panikować, stresować się i po prostu bać, chować się, nienaturalnie biegać, trząść się czy do nas przytulać.
Co zrobić w takiej sytuacji i jak jej uniknąć?
Starajmy się nie reagować szczególnie na zachowanie naszego czworonoga. Pozwólmy ukryć się, schować do przysłowiowej „dziury”, wejść pod koc. Nie pocieszajmy zwierzaka, nie przytulajmy, nie głaszczmy chętniej niż zwykle. Dla zwierzaka, szczególnie psa będzie to oznaczało iż nagradzamy, pochwalamy jego zachowanie w efekcie czego będzie jeszcze bardziej przerażone, sądząc że dzieje się coś złego, naszym nietypowym zachowaniem wzmocnimy jedynie u zwierzaka poczucie niepewności i niebezpieczeństwa. Jeśli pies panicznie reaguje na fajerwerki lepiej zostawmy go samemu sobie, obserwujmy jednak i czuwajmy aby nie zwierzę nie zrobiło sobie krzywdy, reagujmy jedynie w sytuacjach które faktycznie wymagają naszej interwencji. Ważne jest aby zwierzę nie przed i tuż po północy nie przebywało na zewnątrz, choć każdy zwierzak inaczej reaguje na huki i odblaski fajerwerków, nawet jeśli nas pupil jak dotąd nie obawiał się odgłosu detonacji, w każdej sytuacji może zareagować inaczej np. podczas wybuchu fajerwerki ze strachu uciec i zgubić się. Częste są przypadki zaginięć zwierząt podczas Sylwestra. Zwierzęta, szczególnie psy i koty, tracą wówczas kontrolę nad swoim ciałem, biegną przed siebie, tracą orientację w terenie po pewnym czasie po prostu się gubią i nie potrafią odnaleźć drogi powrotnej. Dlatego tak ważne jest, aby zwierzę podczas Sylwestra przebywało w domu. Szczególną ostrożność zachowajmy również podczas spacerów, już na dzień przed i dzień po Sylwestrze zrezygnujmy z puszczania zwierzęcia ze smyczy, wiele osób sprawdza zakupione fajerwerki przed Sylwestrem i pojedyncze charakterystyczne dźwięki detonacji i huki mogą wystraszyć zwierzę.
Zostań z psem w domu
Przede wszystkim trzymaj swojego zwierzaka w domu. Nie zabieraj psa ze sobą na pokaz sztucznych ogni czy na podwórko w momencie, kiedy używane są tam fajerwerki. Najlepszym miejscem dla twojego psa będzie pomieszczenie w domu z pozamykanymi oknami i drzwiami, tak aby pupil nie słyszał dźwięków z zewnątrz. Zasuń również rolety czy też zasłony, aby błyski światła nie docierały do wewnątrz pomieszczenia.
Odwróć uwagę psa
Włącz kojącą i spokojną muzykę, aby odwrócić uwagę psa. Mogą to być dźwięki natury, spokojna muzyka klasyczna lub radio. w którym puszczane są chilloutowe utwory. Pozwoli to również zagłuszyć dźwięki fajerwerków pochodzące z zewnątrz.
Pobaw się z psem
Pobaw się ze swoim psem. Najlepiej zająć psa zabawą, którą lubi najbardziej. Możesz użyć jego ulubionej piłki lub innej zabawki, ale także nowej zabawki, aby zaciekawić psa jeszcze bardziej i odwrócić jego uwagę od sztucznych ogni.
Skontaktuj się z weterynarzem
Jeżeli twój pies ma fobię przed fajerwerkami przez cały rok lub jego strach przed sztucznymi ogniami jest ekstremalny, koniecznie skontaktuj się z weterynarzem. Poproś o radę jak pomóc twojemu psu i zapytaj o możliwość podania pupilowi naturalnego środka uspokajającego, który pomoże mu się zrelaksować i czuć komfortowo podczas sylwestrowych fajerwerków.
Niestety najczęściej podawane przez weterynarzy środki uspokajające sprawiają, że pies jest otumaniony, ma bardzo spowolnione ruchy i nie reaguje fizycznie na hałasy. W tym czasie jednak wszystkie dźwięki do niego docierają. Nie dość, że preparaty oparte na lekach psychotropowych nie pomagają samemu psu zwalczyć lęków, to jeszcze tłumi on w sobie ogromny strach, co tylko potęguje stres. Z tego powodu warto poszukać ziołowych rozwiązań, ewentualnie preparatów D.A.P. (psich feromonów). W skrajnych przypadkach działanie nie jest tak skuteczne, ale częściowo obniża poziom stresu u pupila.
Przyzwyczaj psa do hałasów
Dobrym pomysłem jest również próba przyzwyczajenia psa do dźwięków sztucznych ogni. Kilka miesięcy przed sylwestrem włącz w obecności psa film z fajerwerkami np. na YouTube. Odtwarzaj nagrania podczas robienia czegoś przyjemnego dla psa np. szczotkowania, głaskania, zabawy czy jedzenia. Dzięki temu fajerwerki mogą stać się dla pupila akceptowalne lub niezauważalne.
Jest wiele sposobów na to jak pomóc zwierzętom w czasie sylwestra. Ilu ekspertów, tyle opinii. Każde zwierzę jest inne, ma inny charakter, temperament, doświadczenia i w innych warunkach dorastało. Pamiętajmy aby przede wszystkim zachować zdrowy rozsądek a w opiece nad pupilem, również w trakcie Sylwestra odwołujmy się do naszych wcześniejszych doświadczeń związanych z wychowaniem i zachowaniem zwierzaka. A wszystko po to aby Sylwester dla nas był kolejną świetną zabawą a dla zwierzaka jak najmniej stresującym wspomnieniem.
Komentarze
czy po podaniu psu środka uspokajającego nic mu nie groźi chodzi mi o jego zdrowie
Bardzo ciekawy wpis. Na niektóre pomysły w ogóle bym nie wpadła, a naprawdę mogą pomóc zwierzęciu mniej się stresować. Ja mogę jeszcze polecić wpis, który zwrócił moją uwagę na problem huku w sylwestrowy wieczór – https://bolubiekoty.blogspot.com/2018/12/jak-pomoc-kotu-w-noc-sylwestrowa.html