Wielkimi krokami nadchodzi sylwester, a Ty kompletnie nie wiesz czym zaskoczyć swoich gości? Możesz przekonać ich do kuchni wege i do swojego stylu odżywiania. Jeżeli nie jesteś wegetarianinem poniższe przepisy również mogą Ci się spodobać.Żeby ułatwić Ci zadanie przygotowaliśmy dla Ciebie kilka propozycji dań, które z pewnością zasmakują Tobie i Twoim biesiadnikom. Spróbuj ich!
Faszerowane pieczarki
Składniki:
- 6 bardzo dużych pieczarek
- 6 gniazdek szpinaku mrożonego
- 2 ząbki czosnku
- 3 łyżki śmietany
- sól, pieprz
- żółty ser
- łyżka masła
Pieczarki obieramy i odkrajamy trzonki. Na patelni roztapiamy masło i dodajemy szpinak, przykrywamy pokrywką, aby szybciej się rozmroził, co jakiś czas mieszamy. Gdy szpinak jest już gotowy, dodajemy rozmiażdżony przez praskę czosnek, sól, pieprz oraz śmietanę – całość trzymamy na patelni przez dwie minuty ciągle mieszając.
Kapelusze pieczarek solimy i układamy na nich przygotowany szpinak (tak aby powstała górka). Szpinak posypujemy startym na małych oczkach serem. Gotowe pieczarki układamy w naczyniu żaroodpornym i zapiekamy w temperaturze 180°C przez około 15 minut (pieczarki muszą zmniejszyć swoją objętość i puścić soki).
Koreczki z cukinii
Składniki na 6 porcji:
- cukinia
- 50-80 g ryżu
- parę łyżek kukurydzy z puszki
- ćwierć strąka papryki czerwonej lub żółtej
- ząbek czosnku
- kostka bulionu warzywnego
- mielona papryka słodka
- sól, pieprz
Ryż gotujemy, a cukinię myjemy. Nieobraną cukinię nożem kroimy na 6 raczej grubszych pasków.
Kostkę bulionu warzywnego gotujemy w głębokiej patelni z 0,5 l wody. Do wywaru wrzucamy cukinię i gotujemy około 5-7 minut tak, aby paski nie stały się zbyt miękkie. Po wyjęciu cukinię dokładnie odsączamy (odciskamy).
Ostudzony ryż łączymy ze sprasowanym czosnkiem i kukurydzą. Przyprawiamy solą, pieprzem i słodką papryką.
Paski cukinii zwijamy w ruloniki. Do środka łyżeczką wkładamy ryż z kukurydzą i czosnkiem. Koreczki łączymy za pomocą wykałaczki. Wierzch koreczków z cukinii kolorowymi paprykami.
Kanapkowe ślimaczki wege
Składniki na 10 porcji:
- 2 chleby ciabatta
- pomidor
- liść sałaty lodowej
- parę łyżek naturalnego serka homogenizowanego
- ząbek czosnku
- 50 g mąki
- jajko
- 0,5 szklanki mleka
- łyżeczka oliwy z oliwek
- zioła prowansalskie
- mielona cebula w przyprawie (opcjonalnie)
- sól, pieprz
Odcinamy jedną z piętek pieczywa i nożem lub łyżką wydrążamy środek pozostawiając przy skórkach ok. 1 cm miąższu. Mąkę łączymy z jajkiem, mlekiem, oliwą z oliwek i solą. Wymieszane składniki wylewamy na patelnię i smażymy na gruby naleśnik. Usmażone danie przenosimy na talerz.
Przygotowujemy „sos” naleśnikowy. Serek homogenizowany mieszamy ze sprasowanym ząbkiem czosnku. Przyprawiamy ziołami prowansalskimi i suszoną cebulą. Naleśnik smarujemy serkiem. Na wierzch kładziemy liść sałaty i parę posolonych plasterków pomidora.
Naleśnik najlepiej chyba podzielić na ćwiartki, z której każda trawi do połówki bułki. Naleśniki zwijamy i wkładamy do ciabatty. Na koniec kroimy chleb na cieńsze kromki (przed krojeniem warto schłodzić kanapki)
Komentarze