Uwielbiasz karnawał, ale zastanawiasz się jak się go spędza na świecie? Tradycje i czas karnawału są nieco inne na świecie niż w Polsce. Przeczytaj koniecznie jakie.
Kiedy rozpoczyna się i kończy karnawał?
W naszym kraju zwykle ten cudowny okres przeróżnych zabaw, maskarad, parad i wydarzeń tanecznych rozpoczyna się w święto Trzech Króli, a kończy we wtorek poprzedzający Środę Popielcową. Trwa więc około 2 miesięcy. Na świecie z kolei zazwyczaj karnawał trwa głównie cały luty lub nawet kilka tygodni.
Karnawał w Polsce
Polacy tańczą, tańczą i jeszcze raz tańczą. W domach, hotelach, w SPA, domach weselnych, na salach bankietowych, stokach narciarskich, w remizach, restauracjach, klubach i pubach, wszędzie, gdzie tylko znajdzie się kawałek parkietu. Najpopularniejsze są jednak bale, po latach do łask wracają także imprezy maskowe. Lokale starają się zaskakiwać przybyłych gości tematyką czy oryginalnym wystrojem. Część z nas decyduje się także na wyjazd do górskich kurortów oraz świętowania tam podczas kuligów i biesiad. Dla spragnionych wrażeń niektóre zamki i pałace organizują prawdziwe bale w wykwintnym stylu. W niektórych zakątkach Polski podtrzymuje się jeszcze tradycyjne ?zapusty?, słyną z nich głównie Kaszubi. Niegdyś młode dziewczęta chcąc zwrócić na siebie uwagę mężczyzn na bal karnawałowy zakładały najlepsze stroje. Istnieją także słodkie wypieki, które kojarzą się nam głównie z tym okresem ? faworki i pączki, zwłaszcza w Tłusty Czwartek znajdziemy niemal w każdym polskim domu. Do dziś przetrwał również v zwyczaj chodzenia po domach.
Karnawał w Europie
Odmienne podejście do karnawału mają mieszkańcy innych zakątków Europy. Jedną z najciekawszych imprez jest ta odbywająca się w Wenecji. Rozpoczyna się w lutym i trwa zaledwie 2 tygodnie, jednak bardzo intensywne. Zabawa rozpoczyna się na placu świętego Marka, to właśnie stąd rusza niezwykle barwny korowód ludzi ubranych w kolorowe stroje i maski. Trzeciego dnia odbywa się Wielki Bal Maskowy, zwany także Balem Dożów. Uczestniczyć może w nim każdy, jedynym warunkiem jest wykupienie wejściówki wartej 200 euro oraz zapewnienie sobie odpowiedniego stroju. Moment kulminacyjny zabawy to Lot Anioła polegający na zjeżdżaniu na linach dzwonnicy na plac Świętego Marka. W rolę anioła może wcielić się zarówno kobieta, jak i mężczyzna. Wydarzeniom tym oczywiście towarzyszy także wiele imprez, spektakli, przedstawień, popisów tanecznych i akrobatycznych. Tuż przed wybiciem północy przed Środą Popielcową nad placem wybuchają barwne fajerwerki ? właśnie tak włosi kończą błogi czas karnawału.
Belgijski karnawał w mieście Binche także zasługuje na chwilę uwagi. Nie bez powodu znalazł się na liście niematerialnego dziedzictwa kulturalnego UNESCO. Rzesze turystów przyciąga wielka parada, której wszyscy uczestnicy przebrani są w rozmaite stroje. Jest to najbardziej widowiskowa część wydarzeń. Udział w niej biorą damy strojnie ubrane w przepiękne suknie, ludzie przebrani za owoce oraz przedmioty, jak np. pasta do zębów. Wszyscy przebierańcy to przedstawiciele 13 stowarzyszeń ? każde idzie osobno z własną orkiestrą. Sygnałem rozpoczynającym paradę jest wystrzał z armaty. Ponadto w dniu parady ulice przepełnione są Gille, ubranymi w bogate, pełne detali stroje. Ich zadaniem jest odstraszanie złych duchów za pomocą specjalnych drewnianych kijów. Gillami mogą zostać jedynie mężczyźni, w dodatku tylko Ci, którzy zamieszkują miasto od minimum 5 lat. Na zakończenie parady uczestnicy rzucają w zgromadzony tłum pomarańczami jednak tak, aby nikogo nie skrzywdzić.
Karnawał na świecie
Chyba każdy słyszał choć raz o słynnym karnawale w Rio de Janeiro, który rozpoczyna się w piątek przed Środą Popielcową i trwa pięć dni. Podczas tego hucznego wydarzenia całe miasto tańczy. To niezwykle energetyczny czas, w którym odbywa się wielki pokaz szkół samby ? każda z nich do wydarzenia przygotowuje się przez cały rok. Tancerze jadą na bogato przyozdobionych platformach, nierzadko o dziwnych, niecodziennych kształtach.
Ogromna kolorowa uliczna fiesta organizowana jest także w boliwijskim mieście Oruro. Ponadto wydarzenie nawiązuje do dawnych lokalnych zwyczajów i tradycyjnych strojów. W imprezie uczestniczy ponad 10 000 tancerzy i muzyków oraz przybywa ponad 400 000 gości z całego świata.
Niezwykle kolorowy karnawał czeka także na turystów u stóp majestatycznych Andów. W pochodzie idą diabły oraz anioły symbolicznie wypuszczone z kopalni. Znanym zwyczajem jest także taniec La Dibalada, podczas którego przebrani za diabły i anioły uczestnicy tańczą na ulicach miasta.
Na Wyspach Kanaryjskich i w Niemczech również czeka na nas szereg atrakcji. Z kolei Notting Hill Carnival w Londynie w wakacje przyciąga ponad półtora miliona turystów. Co kraj to obyczaj, tak naprawdę najlepiej wybrać się do innych narodowości i na własne oczy zobaczyć te niezwykle barwne wydarzenia.
Komentarze