Sylwester 2020/2021 spędza sen z powiek nie tylko wielu organizatorom, ale również osobom, dla których huczne wejście w Nowy Rok jest ważną tradycją. Co roku ogromna ilość Polaków, na ostatnie dni grudnia planowała urlop połączony z wyjątkową zabawą lub atrakcjami, pozostali zaś wybierali się z reguły na uroczyste kolacje oraz głośne (rzadziej kameralne) domówki. Co czeka nas w tym roku?
Dynamiczna zmiana poziomu zachorowań na koronawirusa w naszym kraju, przyczynia się do równie szybkich działań w celu ograniczenia ich liczby. Tym samym, od 19 października w Polsce obowiązują nowe zasady bezpieczeństwa. Jak wpłynie to na nasze decyzje, związane ze świętowaniem? Co możemy zrobić, by – mimo wszystkich przeciwności – zamknąć rok 2020 pozytywnym akcentem?
Obostrzenia w czerwonej strefie
Już od dłuższego czasu Polska podzielona jest na dwie strefy: żółtą i czerwoną. Różni je dynamika wzrostu zakażeń oraz – związane z nią – regulacje nakazów i zaleceń. Ostatnie z wprowadzonych w obszarze czerwonym obostrzeń, które w razie utrzymania się do końca roku bezpośrednio wpłynie na Sylwestra, to całkowity zakaz organizacji imprez (w tym np. bali). W trudnej sytuacji znalazły się również restauracje, które po 21:00 mogą wydawać posiłki wyłącznie na wynos, a przyjmując gości w ciągu dnia (między 6:00 a 21:00), muszą wyłączyć z użytku co drugi stolik.
Obostrzenia w strefie żółtej
W strefie żółtej nadal znajdują się wszystkie powiaty w Polsce, których nie objęła strefa czerwona. Tutaj również nastąpiły istotne zmiany. Działalność punktów gastronomicznych ograniczona jest tak samo jak w przypadku obszaru czerwonego, natomiast podczas przyjęć okolicznościowych obowiązują restrykcyjne limity. W weselu, chrzcinach lub właśnie balu sylwestrowym, na terenie żółtej strefy będzie mogło uczestniczyć łącznie do 20 osób. Dodatkowo, na imprezach tych nie dopuszcza się zabaw tanecznych. W całym kraju zamknięto też aquaparki, parki wodne, siłownie i kluby fitness.
Gdzie Sylwester 2020?
Restrykcje związane z organizacją imprez, na pierwszy rzut oka mogą nas wprawić w prawdziwą chandrę. Znaleźliśmy jednak szereg rozwiązań, które warto przemyśleć, by nie przespać powitania Nowego Roku! W pierwszej kolejności należy zaznaczyć, że w żadnej ze stref nie obowiązuje zakaz prowadzenia działalności hotelowej. Możecie więc wykorzystać już zamówione noclegi lub w najbliższym czasie zaplanować pobyt sylwestrowy, na przykład w jednej z górskich miejscowości. W razie częściowego zdjęcia obostrzeń, hotele i pensjonaty, które dysponują restauracją, na pewno powrócą do pomysłu organizacji sylwestrowej kolacji dla swoich Gości! Kolejną alternatywą dla tradycyjnej, dużej zabawy (w strefie żółtej) jest samodzielna organizacja kameralnej imprezy. Swoją domówkę możesz przenieść do wynajętego pomieszczenia, gdyż wiele sal decyduje się obecnie na wypożyczenie swojej przestrzeni na wyłączność, dla jednej grupy osób. Warto również obserwować swoje ulubione restauracje. Ich menedżerowie mogą podjąć decyzję o organizacji wieczoru sylwestrowego, gdzie kolacja odbędzie się w ramach restrykcji – przy mniejszym obłożeniu, do godziny 21:00. Kolejny sposób na tegorocznego Sylwestra, który zyskuje na popularności to udział we wszelkiego rodzaju wydarzeniach online. Wirtualna dyskoteka, oprowadzanie po miastach, koncerty jednego wykonawcy, a nawet warsztaty kulinarne – propozycji spędzenia tego wyjątkowego wieczoru jest w internecie naprawdę bardzo wiele. Każdy znajdzie coś dla siebie!
Wciąż mamy jednak nadzieję, że do nadejścia Sylwestra obostrzenia odejdą w niepamięć, a my będziemy mogli się cieszyć taką formą świętowania, o jakiej marzymy przez cały rok!
Komentarze