Turystyka przeżywa prawdziwy boom, Światowa Organizacja Turystyki UNWTO notuje rekordowe zyski z turystyki. Międzynarodowy ruch turystyczny w roku 2015 okazał się rekordowy, w bieżącym roku ma być jeszcze lepiej! Na popularności szczególnie zyskują wyjazdy turystyczne poza sezonem letnim, dzięki globalizacji i postępie w dziedzinie transportu, podróże są na wyciągnięcie ręki. Nigdy podróżowanie nie było tak łatwe, komfortowe i tanie. Nie inaczej jest również w Polsce – Polacy, niezależnie od wieku, podróżują coraz częściej. W ostatnich latach zaktywizowali się przede wszystkim młodzi, ale nie tylko…

Problem, który powraca co roku

Kiedy letni wypoczynek dobiega końca, nadchodzi czas rozważań jak i gdzie spędzić zabawę sylwestrową. Z roku na rok coraz więcej Polaków, decyduje się na wyjazd sylwestrowy, niestety naprzeciw rosnącemu popytowi wychodzą również oszuści, oferujący miejsca noclegowe i inne usługi w tym gastronomiczne w fikcyjnych obiektach.

Przed fałszywymi ofertami ostrzega Policja, co roku odnotowująca przypadki podszywania się pod właścicieli obiektów noclegowych i zamieszczania ofert nieistniejących obiektów.

Coraz częściej informacje o oszustwach pojawiają się w lokalnych mediach, do których zgłaszają się osoby poszkodowane. Przedstawiamy garść praktycznych informacji, na co zwrócić uwagę, aby wymarzona szampańska impreza nie zamieniła się w koszmar.

Oszuści nie próżnują

Zakończenie wakacji dla większości Polaków oznacza powrót do rzeczywistości dnia codziennego. Sezon ogórkowy nie trwa jednak długo… największa zabawa w roku zbliża się przecież wielkimi krokami, każdy pragnie skorzystać z jak najlepszej i jak najkorzystniejszej oferty, zasada „kto pierwszy, ten lepszy” wciąż jest aktualna. Polacy prześcigają się w wyszukiwaniu atrakcyjnych ofert obiektów noclegowych i sposobu powitania nowego roku. W sieci pojawiają się setki ofert obiektów noclegowych, wśród nich dominują ogłoszenia uczciwych hotelarzy i restauratorów, jednak jak w każdej branży, również w turystyce prężnie działają oszuści, oferty na pozór wyglądają atrakcyjnie, przystępna cena i niezły standard przyciągają, rzeczywistość może wyglądać jednak zupełnie inaczej.

Oszuści tworzą własne strony internetowe, w których znajdziemy mnóstwo fikcyjnych obiektów noclegowych lub zamieszczają oferty na ogólnodostępnych portalach turystycznych, bazach noclegowych, posiłkują się zdjęciami, bogatymi opisami ukazującymi atrakcje danego obiektu, wystawiają pochwalne komentarze, a przede wszystkim konkurują niewygórowaną, przystępną ceną.

Jak sprawdzić, czy oferta nie jest fałszywa?

telefon

Fundamentalną kwestią jest sprawdzenie, czy dany obiekt noclegowy zamieszczony w ofercie faktycznie fizycznie istnieje. Zwróćmy uwagę czy ogłoszenie zawiera niezbędne informacje, dokładny adres i numer telefonu. Nawet jeśli strona internetowa czy oferta dają możliwość rezerwacji miejsca online oraz informują o wolnych miejscach, zawsze skontaktujmy się telefonicznie z recepcją czy właścicielem pensjonatu, hotelu – przed złożeniem rezerwacji, aby upewnić się, czy nadal są wolne miejsca i/lub już po jej złożeniu, aby dowiedzieć się, czy obiekt odebrał rezerwację i czy formularz został wypełniony prawidłowo, jednocześnie mamy okazję, aby uzyskać więcej szczegółowych informacji dotyczących oferty i obiektu, wypytajmy o dobę hotelową, standard i wyposażenie pokoi, opcje wyżywienia, salę imprez, dokładne położenie i otoczenie obiektu, bliskość sklepu spożywczego, apteki czy parking. Jest to o tyle ważne bowiem czasem, o ile oferty nie są fałszywe, już na miejscu okazuje się, że standard pokoi i jakość oferowanych usług wiele odbiegają od pierwotnych założeń.

Nie płać w ciemno

placic

Nigdy bez choćby telefonicznego kontaktu z właścicielem lub pracownikiem obiektu nie wpłacajmy żadnych środków na pokrycie kaucji czy opłaty rezerwacyjnej, pełną kwotę wpłacajmy najlepiej na miejscu, w trakcie lub po zakwaterowaniu. Część obiektów noclegowych nie wymaga dokonywania przedpłaty – opłaty rezerwacyjnej lub kaucji, a jedynie potwierdzenia przyjazdu na kilka dni przed rozpoczęciem wyjazdu. Oferty oszustów niemal zawsze będą zawierały opłatę rezerwacyjną lub kaucję a czasem nawet zachętę do uiszczenia od razu całej kwoty, dzięki czemu uzyskamy zniżkę.

Zweryfikuj istnienie obiektu

mapa

W przypadku wątpliwości co do obiektu warto skontaktować się z lokalnym Urzędem Miasta. Niektóre kurorty posiadają wykaz legalnych kwater, nawet jeśli nie jest duża szansa, że urzędnik będzie dysponował mniej lub bardziej formalnymi informacjami dotyczącymi danej lokalizacji. Hotelarze nie mają jednak obowiązku rejestracji w bazach danych, brak informacji w UM nie musi oznaczać, że dany obiekt jest fałszywy. Jeśli nie mamy możliwości dotarcia na miejsce i bezpośredniego sprawdzenia adresu, zweryfikujmy obiekt i adres za pomocą wyszukiwarki internetowej, zwykle znajdziemy wiele przydatnych informacji, jeśli obiekt nie posiada własnej strony internetowej, zwróćmy uwagę na fora internetowe, zawarte w nich opinie, komentarze, portale społecznościowe, możemy również skorzystać z wielu portali internetowych takich jak Google Maps, Szukacz, Zumi czy Targego.

Ważne jest również, by porównywać oferty pod względem cenowym, proponowanych usług, wyposażenia, zbyt niska cena lub wygórowana powinny zapalić u nas „czerwoną lampkę”.

Skorzystaj z pomocy pośrednika

Jeśli mamy trudności z wyszukaniem atrakcyjnej oferty sylwestrowej lub obawiamy się oszustwa, swoje usługi świadczą biura podróży, większość biur, mając dostęp do systemów rezerwacyjnych, chętnie pomoże przy wyszukaniu atrakcyjnej oferty, jeśli mamy ochotę spędzić najpiękniejszą noc w roku nie tylko z partnerem/ką czy rodziną, ale chcemy poznać nowe osoby, warto skorzystać z zorganizowanego wyjazdu z grupą. Biura podróży coraz częściej tworzą ciekawe oferty imprez turystycznych, nie tylko wakacyjnych, ale również na długie weekendy, sylwestra czy majówkę. O ile w przypadku korzystania z usług biura o hotel nie musimy się obawiać, należy oczywiście zweryfikować samo biuro podróży.

Wzajemne zaufanie

zaufanie

Aby upragniony wyjazd sylwestrowy okazał się strzałem w dziesiątkę i utkwił w naszej pamięci ze względu na świetną zabawę i towarzystwo, a nie fakt, że padliśmy ofiarą oszustwa, przede wszystkim zachowujmy czujność, korzystajmy ze sprawdzonych serwisów internetowych, sieci hotelowych lub weryfikujmy niepewne strony i oferty, zwracajmy uwagę na szczegóły i dokładnie analizujmy wszystkie informacje zamieszczone w ofercie. Dokonując rezerwacji i wpłacając środki, zawieramy z hotelarzem umowę i zarówno on jak i my jesteśmy zobowiązani się z niej wywiązać.

Pamiętajmy, że zarówno my, jako turyści jak i hotelarze czy restauratorzy, jesteśmy ze sobą powiązani i od siebie zależymy, każdy z nas może wnieść pewien wkład w rynek turystyczny w Polsce i na świecie. Budujmy wzajemne zaufanie. Wymagajmy, ale sami również trzymajmy się ustaleń.

Im rzadziej turyści nie będą wywiązywać się z ustaleń z obiektem, w ogóle nie stawiając się w hotelu, rezygnując z usług bez powiadomienia z odpowiednim wyprzedzeniem lub swobodnie traktując dobę hotelową, tym rzadziej hotelarze będą wymagali formy przedpłaty.

Wszystkim czytelnikom udanego wyjazdu sylwestrowego, szampańskiego nastroju i szczęśliwego Nowego Roku!

Zobacz także: Szukamy ofert sylwestrowych w internecie – jak dobrze wybrać?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zaloguj się


Zarejestruj się


Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.