Niezwykłe zimowe przygody dla dzieci i dorosłych czekają! Szukasz niepowtarzalnych wrażeń? Niezależnie od tego ile masz lat, czeka na ciebie góra atrakcji! W tym zestawieniu nie znajdziesz popularnych, tłocznych miejsc i nudnych muzeów. Zobacz nasze propozycje najciekawszych, szalonych atrakcji na zimowe wyjazdy w Polsce! Co robić zimą poza domem? Jakie atrakcje odwiedzić podczas Świąt i Sylwestra?

Co robić zimą z dziećmi? Atrakcje dla ciekawych świata!

Kto nie chciałby przenieść się na chwilę do zamku królowej lodu czy zostać bohaterem z „Frozen”. Taka możliwość czeka zimą w Zakopanem. Tuż pod skocznią narciarską, co roku powstaje Snowlandia, czyli największy lodowy labirynt w Polsce i na Świecie. Tegoroczna tematyka to Bajkowy świat Disney’a. Do dyspozycji jest również śnieży zamek, galeria lodowych rzeźb oraz tor saneczkarski. Wyprodukowanie sztucznego śniegu oraz wybudowanie całego Labiryntu zajmuje około miesiąca i jest możliwe tylko podczas ujemnych temperatur.

Gdzie spotkać Świętego Mikołaja? Wcale nie w Laponii – wystarczy przyjechać do Bałtowa. W Bałtowskim Kompleksie Turystycznym co roku na wszystkie grzeczne dzieci czeka zabawa w Świątecznej Wiosce Świętego Mikołaja. Zimą to najbardziej bajkowe i rozświetlone miejsce na mapie! Przekonaj się jak małe są domki elfów, co słychać w świątecznej pracowni i jak wygląda show Elzy i Olafa.

Aby poczuć zimową magię nie trzeba jednak daleko podróżować. Wspaniałym pomysłem dla całej rodziny będzie wycieczka do Ogrodu Świateł. Można je znaleźć w wielu miastach Polski mi.in w Warszawie, Krakowie, Płocku, Chorzowie i Wałbrzychu. Dzięki milionom lampek, po zmroku każdy z ogrodów zamienia się w zupełnie inną bajkę – Ogród Alicji w Krainie Czarów, Nibylandię czy magiczną scenerię z Alladyna!

Zimowe atrakcje dla fanów białego szaleństwa

Skrzypiący śnieg i sanie pędzące przez las. To nie jest jednak zwykły kulig! Z pewnością słyszałeś kiedyś o psich zaprzęgach. W krajach dalekiej północy jest to bardzo popularny sport, w którym wyścigi organizowane są na kilkusetkilometrowych trasach! Ciekawostką jest, że Polak – Igor Tracz jest wielokrotnym Mistrzem Europy i Mistrzem Świata w tej dziedzinie. W formie rekreacyjnej, psie zaprzęgi mogą być wspaniałą przygodą zarówno dla maszera jak i samych czworonogów. Te psy prawdziwie kochają biegać i mają idealną genetykę do tego typu treningu. Po wprowadzeniu w techniki powożenia zaprzęgiem, możecie spróbować jazdy okolicach Chojnic, Poznania, Warszawy i przede wszystkim na Podhalu.

Spędzasz Sylwestra lub Święta w Krainie Wielkich Jezior? Mazury to polska stolica morsowania, nurkowania pod lodem i zimowego kajakarstwa! Komu nie straszne warunki atmosferyczne, a ogromna dawka adrenaliny wynagradza wszelkie trudności, ten na pewno nie zawiedzie się, decydując się spędzić ferie zimowe w jednym z mazurskich ośrodków. Kiedy jeziora skuje mocny lód warto spróbować żeglowania po lodzie. To jedna z najciekawszych atrakcji, którą oferują Mazury zimą. Bojery czyli ślizgi lodowe napędzane są wiatrem i przemieszczają się na łyżwach nazywanych tasakami. Szkoły znajdziecie m.in przy Jeziorze Śniardwy czy Niegocin.


Kiedy spadnie grubsza warstwa puchu warto pomyśleć o nartach biegowych. Zabawę z biegówkami mają zarówno zaawansowani, jak i zupełni laicy! Nie ma się czym przejmować jeśli nie masz żadnego doświadczenia. Już po kilku minutach będziesz sprawnie poruszał się na nartach. Spacer na biegówkach to też dobry pomysł na zabawę z dziećmi. Mazury ze względu na stosunkowo płaskie tereny są idealnym miejscem by ich spróbować. Leśne ścieżki wprost zapraszają na spacery na nartach biegowych. Konieczna jest tylko odpowiednia warstwa śniegu.

Zima ekstremalnie! Szalone sporty zimowe

Zimowe sporty ekstremalne są niesamowite. Choć wiążą się z ryzykiem, mają wielu oddanych fanów. Znudziły ci się klasyczne narty czy snowboard? Poszukujesz czegoś nowego, co zapewni adrenalinę? A słyszałeś o surfingu na nartach lub surfingu na snowboardzie? Snowkiting to połączenie, które trudno zapomnieć!

Do uprawiania snowkiting’u wystarczy: lód, śnieg, duża i otwarta przestrzeń, oraz oczywiście wiatr! Sport ten przybył do Polski z regionów alpejskich całkiem niedawno, ale szybko przybywa amatorów chętnych do zmierzenia się z nim. Swoje pierwsze kroki najlepiej kierować w okolice Pilska w Beskidzie Żywieckim, gdzie działa już pierwsza szkoła zimowego latania. Dyscyplina będzie ciekawą odmianą dla wytrawnych narciarzy, ale też nowym smakiem dla tych, którzy żeglują latem po zbiornikach wodnych.

A jeśli mówimy już o deskach, żeglarstwie i wodzie to prawdopodobnie w myślach pojawi się wspomnienie z półwyspu Helskiego. Latem oblegany jest przez spragnionych słońca turystów i żądnych przygód surferów. Nie bez przyczyny Chałupy nazywane są przecież „polską Californią”. Coraz więcej turystów docenia jednak uroki bałtyckich plaż poza sezonem – również zimą. Co jednak robić nad morzem, gdy temperatura i promienie słońca nas nie rozpieszczają?

Jeśli lubisz mocne wrażenia i śmiało możecie powiedzieć „Morsowałem!”, to co pomyślisz o icesurfingu? Surfing na Bałtyku z roku na rok jest coraz bardziej popularny. Nie jest to z pewnością łatwy sport i wymaga dużego poświęcenia i przygotowania. Najważniejsze jest bardzo dobra kondycja, nabyte wcześniej doświadczenie oraz ciepła, gruba pianka i zimowe akcesoria neoprenowe. Dlaczego właściwie nie zaczekać do lata? W momencie kiedy do Polski przychodzą arktyczne mrozy, wybrzeże prawie zawsze jest najcieplejszym regionem kraju. Mają na to wpływ oczywiście wody Morza Bałtyckiego, których temperatura jest wyższa od temperatury powietrza. Okres jesieni i zimy w Polsce to czas niżów znad Atlantyku, które wywołują silne wiatry i sztormy. Dlatego to właśnie wtedy na Bałtyku panują najczęściej bardzo dobre warunki do uprawiania surfingu. Odważyłbyś się? Wysoka dawka jodu z pewnością gwarantowana 🙂 !

Zdjęcie główne : fot. Canva, CC0

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zaloguj się


Zarejestruj się


Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.