W Bośni i Hercegowinie Nowy Rok obchodzi się… trzykrotnie. W zależności z jaką lokalną społecznością się zetkniemy. Inaczej oraz w różnych terminach Nowy Rok spędzają Bośniacy (muzułmanie), Serbowie (prawosławni) oraz Chorwaci (katolicy). Wspólnym mianownikiem są jednak huczne imprezy i festiwale w dniu św. Sylwestra w nocy z 31 grudnia na 1 stycznia. Celebrowanie muzułmańskiego oraz prawosławnego Nowego Roku ma charakter głównie religijny.

Sylwester w Bośni i Hercegowinie

Sylwester w Bośni i Hercegowinie jest celebrowany wraz z lokalną muzyką, życzeniami i prezentami. Na terenie całego kraju organizowany są festiwale, pokazy i marsze. W Sarajewie możemy podziwiać ogromny pokaz sztucznych ogni. Bośnia i Hercegowina to kraj bardo różnorodny i podzielony, nie ma jednego schematu według którego mieszkańcy spędzają sylwestra, wynika to m.in z podziałów etnicznych i religijnych oraz wciąż żywych resentymentach i pamięci o wojnie. Każdy znajduje swój własny sposób na celebrowanie Nowego Roku.

bosnia

Najprzyjemniejszą częścią bośniackiego Nowego Roku jest obdarowywanie się prezentami, na co czekają szczególnie najmłodsi. Ludzie świętują Nowy Rok przy bogato zastawionych stołach oraz najwyżej jakości winach. Zapachy przygotowywanych potraw, pieczonych ciast i ciasteczek unoszą się ze wszystkich bośniackich domów. Nie może zabraknąć oczywiście słynnej bośniackiej baklavy, czyli ciasta francuskiego, przekładanego masą zmielonych orzechów z dodatkiem rodzynek, migdałów, kakao, zamaczanego w miodzie lub syropie cukrowym.

rodzynki

Nowy Rok w Bośni i Hercegowinie jest traktowany jako jedno z najważniejszych dni w roku. Po północy zarówno młodsi jak i starsi wychodzą na ulicę, składają sobie życzenia z sąsiadami, wymieniają słodkościami oraz bawią do białego rana. W kolejnych dniach Bośniacy odwiedzają w domach krewnych. Ciekawy zwyczaj panuje w stolicy Hercegowiny – Mostarze. Zgodnie z tradycją młodzieńcy aby udowodnić swoją męskość i dojrzałość, skaczą ze słynnego mostu dzielącego miasto na część chrześcijańską i muzułmańską (wpiasany na listę światowego dziedzictwa UNESCO) do rwącej, górskiej rzeki Neretwa. W ostatnich latach w okresie zimowym ze względu na niską temperaturę powietrza i wody a w efekcie zagrożenie życia rezygnuje się z noworocznego zwyczaju. Podstawą jest że śmiałek zawsze sam bierze za siebie odpowiedzialność, formalnie władze miasta zakazują bowiem skoków z mostu.

Prawosławny Nowy Rok

prawoslawie

Prawosławni mieszkańcy BiH (przeważnie Serbowie) poza imprezowaniem w dzień św. Sylwestra, świętują również prawosławny Nowy Rok, który zgodnie z kalendarzem juliańskim stosowanym w celach liturgicznych, obchodzony jest w nocy z 13/14 stycznia. Prawosławny Nowy Rok ma charakter przede wszystkim religijny, w cerkwiach odbywają się noworoczne nabożeństwa. Prawosławni spędzają czas z rodziną i odwiedzają się w domach.

Muzułmański Nowy Rok

muzulmanie

Podobnie jak w przypadku prawosławnego, muzułmański Nowy Rok ma charakter przede wszystkim duchowy, muzułmanie modlą się o pomyślność. Muzułmanie tradycyjnie posługują się kalendarzem księżycowym opartych o fazy księżyca, dlatego święto jest ruchome, przypada zwykle na przełom września i października. W 2016 roku Muzułmański Nowy Rok obchodzono 6 października. W Sarajewie specjalna ceremonia odbywa się w zabytkowym meczecie Gazi Husrev-bega zlokalizowanym na Starym Mieście. Nocą nad meczetem można podziwiać skromny pokaz sztucznych ogni.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zaloguj się


Zarejestruj się


Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.